Június 20-i Méhészeti Frissítések: Hárs, Selyemfű és Napraforgó

Szerző: Pintér József
2024.07.22

Pintér József vagyok, a méz szakértője. Az a célom, hogy jobban megismerjék az emberek, így te is, mennyire különleges az édes méz és tudatosan használd is a mindennapjaidban 🙂

Meleg és Virágzás

Június 20-án, csütörtökön, a meleg nappalok elértek minket. Biztos vagyok benne, hogy ti is érzékelitek ezt a hőséget. A mai élőben a hárs és a vaddohány virágzásáról szeretnék megosztani néhány gondolatot, a végén pedig a napraforgóról is szót ejtek.

Hárs Virágzása

A hárs virágzása a vége felé közeleg. A nagy meleg hatására a hársfa virágai kezdik elveszíteni frissességüket, és kevesebb nektárt is adnak. Mindenki ismeri a hársvirágot, és tudja, hogy a hársvirágból készült tea jótékony hatású, főként meghűlés esetén. Nem meglepő, hogy gyógynövényként tartjuk számon.

Több hársfajtát is ismerünk: kislevelű hárs, közepes hárs és nagylevelű hárs. Mi magunk is összegyűjtjük a virágokat, majd leszárítjuk és egész télen tároljuk őket, hogy finom teát készíthessünk belőlük. A méhek is nagyon kedvelik a hársvirágot, mivel fontos mézelő növény. Az erőteljes illata miatt a méhek szorgosan gyűjtik a nektárt, amelyet mézzé alakítanak. Júniustól kezdve messziről érezhetjük a hársfák csodálatos illatát, amely egyedi és összetéveszthetetlen.

Hársméz Használata

A hársméz fontos szerepet játszik meghűléses, felsőlégúti és köhögéses megbetegedések kezelésében. Fogyasztása serkenti az immunrendszert, és segít a szervezetnek jobban védekezni a kórokozók ellen. A méz színe változó, a világos sárgától a borostyán sárgáig terjed, és íze kissé kesernyés, de erős hársillata jól érzékelhető. A hársméz erős antibiotikus hatással bír, és a népi gyógyászatban is használják.

Vaddohány (Selyemfű) Virágzása

A következő méhlegelő a selyemfű, selyemkóró, gyapotkóró vagy vaddohány. Ez a növény erőteljes illatú és virágai gömb alakú ernyőbe csoportosulnak. Kiváló mézelő növény, amit a méhek szorgalmasan látogatnak. Érdekes módon a selyemkóró virág sokszor megfogja a méh lábát, ami miatt a méhek néha elpusztulhatnak, ha nem tudnak kiszabadulni. A selyemfű méz ritka és különleges, mivel a növény a meténgfélék családjába tartozik, és Magyarországon előforduló egyetlen faja. Eredetileg a textilipar számára hozták az országba, de agresszíven terjeszkedő gyomnövényként ismert. Az őshonos fajok kiszorításával jelentős kárt okoz.

Napraforgó Virágzása

A napraforgó most kezd virágozni. Ha olyan helyen jártok, ahol napraforgót vetettek, már láthatjátok, hogy a szélén elkezdett virágozni. A napraforgó, más néven tányérvirág, napvirág vagy szotyi, az egyik legvidámabb és legnyáriasabb virág. Kedveli a meleget, és hajnalban követi a napot keletről, alkonyatkor pedig nyugat felé néz, éjszaka pedig visszafordul.

A napraforgó nektármirigye a tányérba egyesült kis virágok magházának oldalán található. Vannak olyan napraforgófajták is, amelyek kevés nektárt adnak, vagy akár semmit sem adnak. A méhek a napraforgóról nektárt, virágport és ragasztót is gyűjtenek. A virágporral teljesen sárgára festik magukat, és a kaptárba visszatérve a lábán lévő fésűcskével összegyűjtik és átadják a társainak. A virágpor fontos fehérjeforrás a méhek számára.

Összegzés

Ez volt röviden a két fontos méhlegelőről, a hársról és a selyemfűről, valamint a most kezdődő napraforgó virágzásáról. Remélem, hasznosnak találtátok ezt az összefoglalót, és további érdekes információkkal gazdagodhattatok a méhészeti világban.

Tavasz, Méhek és a Gyümölcsfák Csodája!

Tavasz, Méhek és a Gyümölcsfák Csodája!

Sziasztok, üdvözöllek titeket ma április 3.-án, csütörtök este! Nagyon szép napunk volt, szép időjárással tetézve! Remélem, Ti is sokat voltatok a szabadban. Ha kérdésetek van, akkor bátran tegyétek fel! Nagyon örülök, hogy itt vagytok, mert most egy olyan témáról...

Mit adnak a méhikék nekünk?

Mit adnak a méhikék nekünk?

Üdvözlöm kedves Olvasóim! Én, Pintér József méhész, szeretném bemutatni, milyen értékes ajándékokat adnak nekünk a méhikék. Felsorolni sem tudjuk, hányféle testi-lelki bajra találhatunk gyógyírt a természetben kutakodva, így a méhek által készített termékekben is....

Mit kell tenni a méhesben?

Mit kell tenni a méhesben?

Üdvözlöm kedves Olvasóim! Ma szeretném megosztani Önökkel, milyen feladatok várnak ránk a méhesben, és mik a legfontosabb szempontok, amikor ellenőrizzük a kaptárakat. A tavasz az intenzív munka kezdetét jelenti, és az eredmény nem más, mint az aranyló méz. Ebben a...

error: Content is protected !!