Mit kell tenni a méhesben?

Szerző: Pintér József
2025.03.12

Pintér József vagyok, a méz szakértője. Az a célom, hogy jobban megismerjék az emberek, így te is, mennyire különleges az édes méz és tudatosan használd is a mindennapjaidban 🙂

Üdvözlöm kedves Olvasóim! Ma szeretném megosztani Önökkel, milyen feladatok várnak ránk a méhesben, és mik a legfontosabb szempontok, amikor ellenőrizzük a kaptárakat. A tavasz az intenzív munka kezdetét jelenti, és az eredmény nem más, mint az aranyló méz. Ebben a bejegyzésben mindent megtalálnak, ami a napi méhészeti teendőinket illeti, a fő célkitűzésektől – az anya, a fiasítás és az élelem ellenőrzésén át – egészen a praktikus tanácsokig.

A Méhész Mindennapi Teendői

Mint láttátok, a mai napon kint voltam a méhesben, ahol különféle feladatokat kellett elvégezni. Nagyon jó, szinte tavaszias időjárás uralkodott, így az ideális körülmények között indult a munkánk. A levegő hőmérséklete 20-22 °C volt, ami lehetővé tette a kaptárak ellenőrzését.

Fő Célok a Méhesben

A méhész legfőbb feladatai közé tartozik:

  • Anya ellenőrzése: Meg kell győződni arról, hogy a méhcsalád rendelkezik-e méhanyával. Ha nincs anya, a családot más, erősebb közösségekkel kell egyesíteni.
  • Fiasítás felmérése: A fiasítás elindulása kritikus, hiszen a méhanya a petézéssel megkezdi a család bővítését. Ha már van fiasítás, a család könnyen megfázhat, ha az élelemhiány miatt a megfelelő hőmérséklet és táplálék nem áll rendelkezésre.
  • Élelem ellenőrzése: Meg kell győződni arról, hogy elegendő méz és virágpor áll rendelkezésre, hiszen ezek az utódok táplálásához elengedhetetlenek.

Időjárási Megfontolások

A kaptárak kinyitása nagyon függ a hőmérséklettől. Ha a levegő hőmérséklete 10-13 °C alatt van, nem szabad kinyitni a kaptárakat, mert a hideg levegő gyors lehűlést okozhat. A holnapi vagy a mai naphoz hasonló, ideális időjárás (20-22 °C) azonban lehetővé teszi a kaptárak ellenőrzését. Ha hideg a levegő, a kaptárak kinyitása esetén a már elindult fiasítás könnyen kihűlhet, és ez a méhcsalád pusztulásához vezethet.

A Tavaszi Ellenőrzés Folyamata

A tavaszi ellenőrzés során a következő lépések a legfontosabbak:

  • Kaptárak átvizsgálása: Felmérjük, hogy a méhcsaládok elegendő mézkészlettel rendelkeznek-e, és szükség esetén elvégezzük a nagytakarítást. Ez nemcsak a méhészek feladata, hanem a szorgos méhek is serényen dolgoznak, hogy rendet tegyenek.
  • Fiasítás ellenőrzése: Ellenőrizzük, hogy a család rendelkezik-e aktív méhanyával, amely folyamatosan petéz. A peték megfelelő, meleg környezetet és elegendő táplálékot igényelnek.
  • Élelemellátás: Ha a téli készlet még megmaradt, de nem volt korai tavaszi hordás, mindenképp ellenőrizni kell a mézkészleteket. A kiterjedő fiasítás egyre több táplálékot igényel, ezért szükség esetén mézes lépekkel vagy etetéssel kell támogatni a családokat.
  • Itatás: Hideg időben langyos vízzel kell támogatni az itatókat, hogy a víz ne dermedjen le. Ha a méhek hideg víztől isznak, lehűlhetnek, majd le is dermedhetnek, így nem tudnak visszarepülni a kaptárba. A méhek már 8-9 °C alatt könnyen ledermedhetnek és kihűlhetnek.

Egy tapasztalt méhész anélkül is megállapíthatja a fiasítást, hogy belenézne a kaptárakba. Ha az időjárás nem kedvez a repülésnek, de mégis látunk célirányosan kirepülő méheket, valószínűleg vízhordó méhekről van szó – ez azt jelzi, hogy a fiasítás megkezdődött.

Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)

Mi a legfontosabb cél a méhes ellenőrzésekor?

A legfontosabb cél az, hogy ellenőrizzük, hogy a méhcsalád rendelkezik-e méhanyával, megfelelő fiasítással és elegendő élelemmel. Ezek az alapvető feltételei annak, hogy a család gyorsan és egészségesen fejlődjön.

Mikor lehet kinyitni a kaptárakat?

A kaptárakat akkor lehet kinyitni, ha a levegő hőmérséklete legalább 10-13 °C fölé emelkedik. Hideg időben a kaptárak kinyitása gyors lehűlést okozhat, ami veszélyezteti a méhek egészségét.

Miért fontos a tavaszi ellenőrzés?

A tavaszi ellenőrzés során felmérjük a méhcsaládok állapotát, ellenőrizzük a mézkészleteket és a fiasítást, valamint elvégezzük a szükséges nagytakarítást. Ez biztosítja, hogy a méhek megfelelő körülmények között induljanak neki az intenzív munkának, melynek eredménye az aranyló méz.

Hogyan támogatjuk a méhcsaládokat hideg időben?

Hideg időben langyos vízzel kell itatni a méheket, hogy a víz ne dermedjen le. Emellett szükség esetén mézes lépekkel vagy etetéssel is támogatni kell a családokat, hogy az élelemhiány ne akadályozza a petézést.

Mit adnak a méhikék nekünk?

Mit adnak a méhikék nekünk?

Üdvözlöm kedves Olvasóim! Én, Pintér József méhész, szeretném bemutatni, milyen értékes ajándékokat adnak nekünk a méhikék. Felsorolni sem tudjuk, hányféle testi-lelki bajra találhatunk gyógyírt a természetben kutakodva, így a méhek által készített termékekben is....

error: Content is protected !!