Tartalom
Hőség és Méhek: Hogyan Viselik a Kánikulát?
Július 11-e van, és a nyári meleg elérte a tetőpontját. Mi emberek nehezen viseljük ezt a nagy meleget, de a méhecskék nem így vannak ezzel – ők kifejezetten kedvelik a meleget! Szoktam mondani, hogy a kaptárban 35 fokot kell biztosítaniuk a petéknek, hogy meg ne fázzanak. A meleg kifejezetten előnyös számukra, így nem kell külön fűteniük a kaptárban.
Azonban fontos, hogy a kaptár ne legyen egész nap közvetlen napfénynek kitéve, hanem legyen árnyékos időszaka is. A magas hőmérséklet ugyanis káros hatással lehet a viaszra, mivel könnyen megolvad, ha méz van a sejtekben. Ez nehezíti a lépek kezelését, és akár meg is rogyhatnak, ami veszélyezteti a méheket.
Napraforgó: Jelenlegi Állapot és Fontosság
A napraforgó most gyönyörűen virágzik. Néhány helyen még csak most kezdődött a virágzás, míg máshol már a magok érésének szakaszába léptek. A táblák között találhatók rikító sárga színek, de vannak már olyanok is, amelyek a nagy meleg hatására kókadoznak. Van olyan táblánk is, ahol már nincs virág, így ott nektárt sem találunk.
A napraforgó szereti a meleget, de egy kis csapadék megnövelhetné a nektárképző képességét is.
Szolidágó (Aranyvessző) Virágzása
A szolidágó, más néven aranyvessző, elkezdett virágozni. Ez a növény 2-3 méter magasra nő, karcsú, sűrű levelű. Erdők szélén, vizek mentén, vagy bőséges csapadék esetén érzi jól magát. Általában augusztusban szokott virágozni, de most, hogy július van, egy hónappal előbb kezdett virágozni. Bízzunk benne, hogy hosszú lesz a virágzása!
Az aranyvessző kiváló telelő méz, és egyben az utolsó méhlegelő is a szezonban. A közönséges aranyvessző gyógynövényként is ismert, magas illóolaj-tartalommal bír. Emésztést elősegítő, görcsoldó hatású, és a vesebetegek számára is ajánlott. Immunerősítő hatása miatt is kedveljük. Méze sárgás, világos barnás színű, ízletes és lágy állagú.
A Víz Szerepe a Kánikulában
A melegben a víz szerepe kiemelkedő, így fontos, hogy mi is elegendő vizet fogyasszunk. A méhek nem szokták raktározni a vizet, de száraz, forró vidékeken megfigyelték, hogy a legforróbb napokon a méhek is vizet raktároznak, például a keret felső részeiben és a sejtekben is.
A vízhordó méhek a kaptárban tánccal jelzik a víz helyét, és a terhüket átadják a társaknak. A bőséges, híg nektár tartalmaz annyi vizet, hogy a család elhanyagolja az itatót. A nektár 70%-a víz, amit le kell csökkenteni 17%-ra, ami nagy mennyiségű víz felszabadulását eredményezi. A méhek szárnyaik mozgatásával párologtatják el a nektárból a felesleges nedvességet, így tudnak maguknak is vizet nyerni.
Vízfogyasztás Adatokban
Érdekesség, hogy áprilisban a heti vízfogyasztás ½ liter volt per család, májusban már 1 liter körüli volt. Amikor a fiasítás tetőfokán van, a napi vízfogyasztás akár ½ liter, sőt egyes esetekben 1 liter is lehet. A méhek vízfogyasztása változó, hasonlóan ahhoz, ahogy mi is különböző mennyiségű vizet fogyasztunk.
Mi emberek is figyeljünk oda a vízfogyasztásra, napi 2-3 liter víz bevitele ajánlott. Ha izzadunk, érezzük, hogy szükség van rá. Fogyasszunk rendszeresen vizet, hogy elkerüljük a dehidratációt és megőrizzük egészségünket!