Méz Forrás garancia

Szerző: Pintér József
2022.03.18

Pintér József vagyok, a méz szakértője. Az a célom, hogy jobban megismerjék az emberek, így te is, mennyire különleges az édes méz és tudatosan használd is a mindennapjaidban 🙂

Gyakorlatilag a méz képtelen megromlani. A világ végéig is eltartható. Lényeg, hogy megfelelő körülmények között.

Az Egyiptomi sírok feltárásakor a régészek találtak több ezeréves csuprokat, amiket még a holtakkal temettek el, és a mai napig ehető maradt tartalmuk. A fáraók eltemetésével élelmet, azaz mézet is tettek a sírba. A feltárásuk során találták és semmi bajuk nem volt.

A méz önmagában nem bomlik le. Nem indul el kémiai folyamat. Olyan élőlényeket nem ended be, amik a bomlást előidéznék.

A lényeg, hogy ha a megérlelt mézet pörgetjük ki, amit a méhecskék szorgos munkájukkal összegyűjtenek, annak nem szabad hogy 17%-nál, magasabb legyen a víztartalma.

A lényeg ebben van.

Elrepülnek gyűjteni, a mézhólyagjukban a méhikék beviszek a kaptárba a nektárt.

Szét rakják a méh sejtekbe. Elkezdődik a nektárnak a nedvesség tartalmának a csökkentése.

Ezt hogyan is végzik?

A szárnyuk mozgatásával elpárologtatják belőle a nedvességet.

Utána újra egybe rakják a sejtekbe.

Addig szellőztetik a nektárt, amíg méz nem lesz belőle, vagyis 17%-ék alatti lesz a nedvesség tartalma. Ez azt jelenti, hogy megérett mézzé.

Utána lefedik és elteszik nekünk, és maguknak is,a nehezebb időszakokra amikor nincs hordás, vagy télre, amikor fűtésre használják.

Ekkor eltávolítják a viaszt a sejtekről és ebből táplálkoznak.

A leg fontosabb, hogy az üveget, amiben a méz van mindig csukva legyen, ne érintkezzen a levegővel, tehát a lapkát ami az üveg tetején van mindig tegyük vissza.

A levegőben lévő nedvesség, ha találkozik a mézzel ,akkor mikor nincs az üvegen tető, nem kedvez a méz tulajdonságainak.

A méhikék is azért fedik le a lépekben az érett mézet, hogy az ne érintkezzen semmivel sem.

Így a zárt sejtekben és a zárt üvegben szinte örökké elállna, ha nem ennénk meg.

Hosszú ideig eltartható így.

Nyáron közvetlenül ne érintkezzen a nappal, nagyon magas hőmérséklet károsítja a mézet. Ne legyen 35 foknál magasabb hőmérsékleten a méz, mert veszít a hasznos tulajdonságaiból.

Kérdések és Válaszok a Méhészek Világából

Kérdések és Válaszok a Méhészek Világából

Első kérdés: "Mennyire veszélyesek a darazsak a méhekre és ránk is?" A darazsak sokszor bosszúságot és fájdalmas csípéseket okoznak, ráadásul allergiás reakciókat is kiválthatnak, ami egyre gyakoribb probléma. Az emberek gyakran tartanak tőlük, különösen, ha olyan...

error: Content is protected !!