Tartalom
A propolisz szó jelentése (görög szó) a város védelmi rendszere. Nagy igazság van benne, hogy védelmi rendszer.
Miért beszélünk a propoliszról?
A propoliszt más néven méhszuroknak is szokták nevezni. Nem hiába ez a név, hogy védelmi rendszer. Ilyenkor nyáron egy kaptárban, lehet akár 50-60 ezer méhecske is.
Bele kukkantunk a szó jelentésébe, itt a kaptárban, szinte egy városnyi dolgozó méhike van.
A lényeg, hogy ezzel az, anyagal vagyis a propolisszal védik a kaptárt, azonban mitől is védik a kaptárt. A kaptárban 35 fok hőmérséklet van, vagyis ennyinek kell lennie mindig.
Miért fontos a kaptár hőmérséklete?
A szorgos anya, ilyenkor nyáron amikor gyűjtési időszak van, napi szinten akár 2-3 ezer petét is képes lerakni. Azok a kis peték olyan vékonyak, mint a hajszál, 3-4 mm hosszú. Ha a kaptárban nincs megfelelő hőmérséklet, a peték megfáznak és el is pusztulnak. Az után pótlás megszűnik. A lényeg, hogy megfelelően tudjanak fejlődni, ahhoz a kaptárban, meg kell lenni a 35 fok körüli hőmérsékletnek, ha annál kevesebb van, el tudnak pusztulni a kis peték, lárvák is. Ezért kell arra is vigyázni, hogy hideg időben nem szabad kinyitni a kaptárt, mert megfáznak az utódok.
35 fokos hőmérséklet, 50 -70 ezer élőlény, méhecske tevékenykedik.
No lássuk is, hogy a 35 fokos zárt térben, ugye, a melegágya lehet különböző baktériumoknak, gombásodásnak és vírusoknak is. Ezért szükséges számukra a propolisz.
Hogyan készül a propolisz?
A propoliszt a fák rügyeiről és a fakérgekről gyűjtik össze, majd a saját kis biológiai laboratóriumukkal hozzáadnak különböző dolgokat és így alakul ki a propolisz. Fontos, hogy minimum 20 fokos kinti hőmérséklet kell ahhoz, hogy a propoliszhoz szükséges alapanyagokat össze tudják gyűjteni. 20 fok alatt nem tudják leszedni, mert nagyon kemények a gyanták.
Miből áll a propolisz?
A propolisz közel 300 féle különböző alkotóelemből tevődik össze. Gyanta, viasz, olajok, illóolajok, balzsamokat tartalmaz, van benne virágpor, nyomelemek is.
Mire használják a méhek a propoliszt?
Nagyon fontos, hogy mikor beviszik a kaptárba a pollengyűjtő kis lábukon lévő táskában viszik be.
A kaptárban készítik el, és a kaptár védelmi rendszeréhez használják fel.
A propolisz teljesen más a halmazállapotú a kaptárban, mint ha kivesszük a kaptárból, gyakorlatilag megszilárdul.
A 2-3-4 milliméteres réseket is propolisszal ragasztják be. A lényeg, hogy például, ha valamilyen betolakodó, megy hozzájuk, propolisszal vonják be, hogy ne okozzon a bomlása fertőzést.
Lényegében a kaptárban mindent bevonnak propolisszal.
A propolisz tisztítja a levegőt, gombaölő hatása is óriási. Fontos, hogy megfelelő mennyiséget tudjanak biztosítani a maguk számára.
Propoliszt, csak abban az időszakban tudnak gyűjteni, amikor a hőmérséklet megfelelő. Kora tavasszal és késő ősszel, amikor már a napi hőmérséklet nem éri el a 20 fokot, akkor már nem tudnak gyűjteni a méhikék propoliszt.
Hogyan tudunk hozzájutni a propoliszhoz?
Ugye említettem már, hogy mindet bevonnak vele. 6 mm-es résekig, erre ki van találva egy nagyon humánus eszköz, propolisz szedő rács.
Van egy propolisz szedő rács, amit rátesszük a keretek tetejére, és a méhikék érzékelik a rácson a hézagokat, így a léputcák felett ezt rakják be propolisszal. A céljuk ezzel az, hogy a kaptárban lévő meleg levegő ne távozzon el a szabadba. Csak a keretlécek közötti rész tudják propolisszal bevonni, a többihez nem férnek hozzá.
Ezt a propolisz szedő rácsot kiveszem a kaptárból, beteszem fagyasztóba, megkeményedik, így a résekből ki tudom szedni a tiszta propoliszt. A propoliszt alkoholos oldatban áztatom, leszűröm és üvegekbe teszem. A méhecskék készítik számunkra, én csak elkészítem belőle a propoliszos tinktúrát. Minden hasznos dolgot, ami benne van, azt így tudjuk kinyerni belőle.
Mire jó a Propolisz Tinktúra?
Már az Ókori Egyiptomban is használták. Bebalzsamozáshoz, egyik alkotó elelme volt a propolisz.
Egyik legfontosabb és legjobb tulajdonsága, nagyon hatásos immunerősítő. Külsőleg-belsőleg is hatékony.
Külsőleg, nagyon nehezen gyógyuló sebektől kezdve, a bőrgyulladások kezelésére, horzsolásokra.
Egy kedves mézfogyasztóm, propolisz használóm osztotta meg velem, hogy neki szőrtüsző gyulladása volt, nagyon gyorsan és hatékonyan tudta ezt a problémát orvosolni, megszüntetni.
Nagyon jó ízületi fájdalmakra, kopásra is. Nagyon erős a hámosító, tulajdonsága. Rendszeres fogyasztásával rendbe lehet tenni a változó vérnyomást. Külsőleg a hajszálerek kezelésére. Torokfájásra naponta többször is lehet alkalmazni.
Miért nem javaslom folyadékba tenni?
Aki próbálta az tudja, tapasztalta.
Bele csepegtetjük a folyadékba, abban a pillanatban elterül a tetején ki kerül a pohár oldalára, ami ott van, az már nem jut be a szervezetbe.
Egy evőkanálra csepegtetni, tegyünk rá mézet, ha szükséges és így vegyük be a szánkba.
Nem egyből lenyelni, hanem jól eldolgozni, mindenhova eljusson, a fogínytől a szájpadlásig.
Utána nyeljük le.
Szokták kérdezni, hogy miért nem készítek Propoliszos mézet?
Ha valaki szeretne, nyugodtan készítsen. Nekem olyan problémám van a Propoliszos mézzel, hogy a méznek van egy nagyon jó tulajdonsága, hogy mindent ki akar magából dobni. Így tesz a Propolisszal is.
Nem biztos, hogy így a napi Propoliszos méz adag az annyi, amit szeretnénk.
A legbiztosabb a kanálra téve alkalmazni.
A krémekbe is lehet tenni Propoliszt, úgy is tökéletesen kifejti hatását.
Kedves mézfogyasztóm tapasztalata alapján nagyon jó aranyér kezelésre. Nem túl kellemes, de hatékony.
Külsőleg még gombás részek kezelésére is hatásos.
A méhecskék is ezért alkalmazzák, hogy ne legyen baktérium, gombásodás sehol a kaptárban.
A méhekhez hasonlóan mi is tudjuk a levegőt tisztítani a lakásunkban, ha párologtatóba csepegtetünk
Ennyit szerettem volna a Propoliszról.