Tartalom
február 8-án érkezett el az idő, amikor a méhek „ébredni” kezdtek a téli időszakból. De mit is jelent pontosan ez az „ébredés” a méhek számára? Ebben a bejegyzésben feltárjuk a kulisszákat arról, hogy mi történik a kaptárakban a tél végén, és hogyan készülnek fel a méhek a tavasz és nyár kihívásaira.
A Méhek Nem Alszanak Téli Álmot
Azzal kell kezdenünk, hogy eloszlassuk a tévhitet – a méhek valójában nem alszanak téli álmot! A hideg idő csak a telelő fürtbe kényszeríti őket, de amint kedvezőbbé válik az időjárás, megélénkülnek a tevékenységeik.
A Fiasítás Megindulása
Február 8-án kiváló időjárási körülmények uralkodtak, így lehetőség nyílt a kaptárak megnyitására. Számos jelét tapasztaltam annak, hogy a „fiasítás” vagyis a peték lerakása és a szaporodási folyamat megindult.
A fürt belsejében 25-30 fokra melegedett a hőmérséklet, ideális környezetet teremtve az új petéknek. Emellett a méhek elkezdték fogyasztani a mézet és a korábban gyűjtött virágport – bár ha van rá lehetőség, akkor inkább friss virágport szereznek be, például a virágzó mogyoróbokrokról.
Víz és Tisztító Kirepülés
A tevékenység fokozódásával megnőtt a méhek vízigénye is. Ilyenkor a méhészeknek langyos vizet kell kihelyezni számukra, mivel a hideg víztől a szervezetük könnyen lehűlhet vagy akár el is pusztulhatnak.
Az első kirepüléseik a „tisztító kirepülések”, amikor kiürítik a felgyülemlett ürüléküket, majd ha hűvösödik az idő, visszatérnek a biztonságos kaptárba. Ez még januárban is előfordulhat kedvező időjárási körülmények között.
A Méhész Feladatai
A méhészek ebben az időszakban elsősorban megfigyelő szerepet töltenek be. Amennyiben elegendő élelemmel látták el a családokat, és jó anyával rendelkeznek, akkor nyugodtan rábízhatják magukat a méhekre.
A gyengébben felkészített családokat viszont etetésre lehet szorulhatnak. Ez többféle alapanyaggal történhet: mézes keretekkel, gyúrt vagy főzött cukorlepénnyel, sziruppal. A legfontosabb, hogy az élelmet úgy kell elhelyezni, hogy a méhek könnyen hozzáférhessenek.
A Sikeresség Feltételei
A lendületes fiasítás és a jól fejlett családok kialakításának alapvető feltételei:
- Jó, egészséges anya jelenléte
- Népes méhcsalád
- Elegendő élelem és víz
- Elegendő hely a fészekben a fiasításhoz
- Meleg, kedvező időjárás
GYIK – A Méhek Februári „Ébredése”
Mi az, hogy a méhek „ébredése”?
Ez az időszak, amikor a méhek elkezdik a tevékenységüket a tél után a fészekben, megindul a fiasítás és a szaporodás.
Miért nem alusznak téli álmot a méhek?
A méhek valójában nem alszanak téli álmot, csak a hideg kényszeríti őket telelő fürthöz csoportosulni. Amint melegszik az idő, felélénkülnek.
Mi a fiasítás?
A fiasítás a peték lerakásának és a szaporodási folyamatnak a megindulását jelenti az anyaméh által.
Miért fontos a víz ilyenkor a méheknek?
A fokozódó tevékenységhez több vízre van szükségük, ezért langyos vizet kell kihelyezni számukra, nehogy lehűljenek.
Mikor történnek az első tisztító kirepülések?
Az első kirepüléseik kedvező időben a „tisztító kirepülések”, amikor ürítik ki az ürüléküket.
Hogyan kell etetni a gyenge családokat?
Mézes keretekkel, gyúrt/főzött cukorlepénnyel vagy sziruppal, az élelmet úgy kell elhelyezni, hogy könnyen hozzáférhessenek.
Mi kell a lendületes fiasításhoz?
Jó egészséges anya, népes család, elegendő élelem/víz, elég hely a fészekben és meleg idő.
Miért fontos ez az „ébredési” időszak?
A sikeres ébredés megteremti az alapját a későbbi lépéseknek és egy erős méhcsalád kialakításához vezet a főhordásra.
Zárszó
A tél végén, február környékén indul meg igazán a méhek élete a kaptárban. Ez a folyamat a méhészek számára is izgalmas időszak, mivel a megfelelő megfigyelések és beavatkozások kulcsfontosságúak a későbbi siker érdekében. Az ébredés sikeres lezajlása megteremti az alapját a méhészeti szezont megelőző lépéseknek. Kövessük tehát figyelemmel a jeleket, amiket a méhek közvetítenek felénk, és tegyük meg a szükséges lépéseket, hogy fejlett, népes családokat alakíthassunk ki a fő hordásra!